Drzewa i krzewy iglaste

 

Iglaste są specyficzną grupą roślin, większość z nich to gatunki zimozielone. To jest ich wielką zaletą, ale jednocześnie wpływa na wymagania siedliskowe. Generalnie lepiej rosną i zimą przy wysokiej wilgotności powietrzu i osłonie przed wysuszającymi wiatrami zimowymi. Gatunki i odmiany znacznie różnią się miedzy sobą, dlatego kupując rośliny trzeba uwzględnić lokalne warunki siedliskowe i decydować się na rośliny, które będą je dobrze znosiły. Należy przy tym brać pod uwagę wrażliwość na mróz i suszę oraz wymagania glebowe i świetlne (tolerancja na zacienienie lub nasłonecznienie).

Żywopłoty (cięte lub nie) mogą być tworzone z wielu roślin iglastych. Cięcia wymagają odmiany o luźnym pokroju np.: żywotnik zachodni (Th. occidentalis) i jej odmiana Brabant, choina kanadyjska (Tsuga canadensis), cis pospolity (Taxus baccata). Mogą, ale nie muszą być cięte gatunki i odmiany o zwartym sztywnym wzroście np.: cis pośredni (T. media) odm. Hillii i żywotnik zachodni (Th. occidentalis) odm.: Smaragd, Wagneri, Holmstrup.

Krzewy liściaste ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodach. W czasie kwitnienia stają się dominującym elementem ogrodu. Kolorowe, pachnące kwiaty zwracają uwagę nie tylko ludzi, ale przyciągają pszczoły i motyle. Kolor i zapach oraz ruch owadów bardzo ożywiają kompozycję roślinną. Wspólna cecha - dekoracyjne kwiaty, pozwala połączyć różne gatunki roślin w jedną grupę użytkową o podobnym zastosowaniu w ogrodzie.

 

Pnącza stanowią grupę krzewów ozdobnych wspinających się po podporach przy pomocy, pędów, wąsów czepnych lub liści. Niektóre mogą piąć się nawet po płaskich ścianach bez dodatkowych podpór, przytrzymując się ścian korzeniami przybyszowymi (bluszcz, milin) lub specjalnymi przylgami (winobluszcz).